

Semmi sem ér fel a nyári éjszakák csillagos egével, főleg, ha tiszta időben, távol a fényszennyezéstől gyönyörködhetünk a természet fényjátékában. Ugyanakkor a nyári csillagos égbolt a szépségén túl még praktikusnak is bizonyulhat, ha a természet lágy ölén akarunk tájékozódni. Cikkünkből megtudhatja, milyen izgalmas információkat rejthet az éjszakai égbolt.
Mikor és hol figyelje meg az égboltot? Hol rejtőznek a csillagos ég titkai?

A legjobb időszak a csillagos ég megfigyelésére kétségkívül a nyár, hiszen amellett, hogy az időjárás ilyenkor a legkellemesebb éjszaka, ekkor látszanak a leginkább az égi események. Mindenképpen szánjon időt a Tejút szemlélésére, amely április közepén figyelhető meg legkorábban - akkor az éjszaka végén -, és egészen szeptember közepéig elkápráztat, amikor az éjszaka kezdetén mutatja magát. Az éjszakai baglyok és az asztronómia szerelmesei imádni fogják a csillagképek és égitestek látványát.
A csillagnézés alapszabálya, hogy minél magasabbról végezzük, annál többet láthatunk - ezért is van a legtöbb csillagvizsgáló állomás a magaslatokban. Ez azért van így, mert a földfelszíntől távolabb kevésbé sűrű a légréteg és az alacsonyabb páratartalom javítja a légkör átláthatóságát. A tengerparton ugyanakkor jóval nagyobb a páratartalom, illetve a gyakori felhőképződés növeli a fényszennyezettséget, így csökkenti a láthatóságot. Vidéken is kifoghat ideális körülményeket, mivel a fényszennyezettség jóval kisebb. A víztömegek és erdők páraképző képessége miatt azoktól távol a legideálisabbak a látási viszonyok.
A csillagos égbolt megfigyeléséhez elengedhetetlen a felkészültség. Nagyon fontos, hogy megfelelően öltözzünk fel egy szabadban töltött éjszakához. Akkor is, ha napközben nagy a hőség, éjszakára, főleg a csillagok megfigyeléséhez ideális, tiszta égbolt alatt jelentősen lehűlhet a levegő. Felül érdemes légáteresztő, hosszú ujjú pólót vagy vékony pulóvert viselni, hiszen az nemcsak a lehűléstől, de a rovaroktól is védhet. Továbbá, van, hogy elkél még nyáron is éjszaka egy széldzseki, különösen, ha szelesebb helyen szemléljük az eget. Alul mindenképpen hosszúnadrágot viseljünk, megintcsak a rovarok elleni védelem, a harmat és a hideg miatt. Jó választásnak bizonyulhat egy túranadrág (,amelynek kiválasztásáról itt olvashat) vagy kényelmes melegítőalsó. Természetesen ne feledkezzünk meg a vastagabb zokniról és egy jól záró cipőről sem.
Tájékozódjon a Hold segítségével!

Bizonyos szabad ég alatti tevékenységek során, mint például a vándortúrázások alkalmával, nagyon praktikus lehet, ha tudunk a Hold segítségével tájékozódni.
Amikor a Holdat látjuk az égen, alkalmazhatjuk a legegyszerűbb és rendkívül gyors technikát, a fogyó vagy növekvő Hold megfigyelését. Ez abból áll, hogy fejben meghúzunk egy vonalat, amely összeköti a sarló alakú Hold két végét, majd ezt a vonalat meghosszabbítjuk egészen a horizontig. Az így keletkezett képzeletbeli vonal aljánál van nagyjából a déli irány. Ez azért van, mert a Nap mozgását kelet-nyugati irányban érzékeljük, így a Hold világos oldala is nagyjából Kelet vagy Nyugat felé mutat. A fogyó vagy növekvő Hold széleit összekötő vonal merőleges a kelet-nyugati irányra, így minden ilyen vonal észak-déli irányt mutat, aminek így a lefelé mutató ága nagyjából Dél.
Tájékozódjon a Sarkcsillag segítségével!

Mint ahogyan azt a régi időkben is tették, az északi irányt Ön is könnyen megtalálhatja a Sarkcsillag segítségével. A kérdés csak annyi: pontosan hogyan is állapítsuk meg a sötétkék égen, hogy melyik az az ezüstös csillagfény, amely az északi irányt jelöli. Különleges ismertetőjegye, hogy a magyarországi égbolton ez az egyetlen cirkumpoláris csillag - azaz az egyetlen, amely sosem nyugszik le.
A megtalálásához elég a Nagy Medve csillagképet beazonosítani, aminek a formája leginkább egy lábosra emlékeztet. A "lábos" fogantyújával szemközti két csillag távolságát, a csillagkép szélén, ötször egymás felé képzelve eljutunk az égbolt egyik legjobban ragyogó csillagához. A Sarkcsillag, amit így sikerült beazonosítanunk, mindig Északon helyezkedik el.
Hogyan számoljuk ki az éj eljövetelét?

Kirándulás alkalmával nagyon hasznos tudás lehet, ha meg tudjuk könnyen állapítani, hogy mikor jön el az éjszaka. Így könnyebb megtervezni, hogy mikorra kell a szállásunkra érni, vagy éppen tábort verni és tüzet rakni.
Nyújtsa ki a karját, és a kezét tartsa vízszintesen, a horizonttal merőlegesen, látszólag a Naphoz érve! A tenyerét arca felé tartsa, és számolja meg, hány ujja (a hüvelykujj kivételével) van a horizont felett! A Nap aljától a horizontig kezei egy-egy órának felelnek meg, ujjai pedig 15 perces időblokkoknak. Tehát, például, ha csak két ujjnyi hely marad a horizont és a Nap alja között, az azt jelenti, hogy már csak fél órája maradt az éj leszálltáig.
A magyar csillagos ég megfigyelése
A DarkSky International egy nemzetközileg elismert szervezet, amely az éjszakai égbolt védelmét tűzte ki célul. Ennek jegyében indította el 2001-ben a csillagoségbolt-park programot, amelynek keretében olyan helyszíneket jelölnek ki világszerte, ahol minimális a fényszennyezés, így a csillagos égbolt zavartalanul megfigyelhető.
- - Magyarországon, sőt, a kontinentális Európában elsőként a Zselici Csillagpark kapta meg az elismerést. Az egyszerű csillagmegfigyelésen túl számos programot is kínálnak kicsiknek és nagyoknak.
- - A Hortobágyi Nemzeti Park nemcsak nappal tartogat élményeket, de éjszaka, a Hortobágyi Csillagoségbolt-park is elkápráztatja látogatóit.
- - A Bükki Csillagda ideális élmény lehet a csillagok szerelmeseinek, hiszen a magyarországi csillagoségbolt-parkok közül hazánk táji adottságai miatt ez az egyetlen, amely magaslaton helyezkedik el.